Létající rabín

Názor autora stránek: S prostějovskou kapelou Létající rabín jsme se poprvé setkal na akci ostravské židovské obce. Její CD jsme prostě musel mít. Zábavná muzika a pěkně od podlahy. Umí ale i zahrát i pěkně teskně. Je vidět, že kluky (a dámu) klezmer baví a věnují se mu opravdu naplno.

Prostějovský pětičlenný ansámbl Létající rabín se věnuje klezmeru – tedy tradiční instrumentální hudbě východoevropských židů, která největší rozkvět prožívala ve druhé polovině 19. stol. Židovští muzikanti se uplatňovali při nejrůznějších příležitostech, zejména na židovských slavnostech a svátcích a ze všeho nejvíc na židovských svatbách. Klezmerské melodie a tance které doprovázely svatební rituály a svatební hostinu tvořily páteř klezmerského repertoáru. Létající rabín mírně doplnil tento repertoár ještě o další hudební složku – středoevropské písničky v jazyce jidiš a pár evergreenů z židovské hudební kuchyně (a s českými texty). Osvojování si původního hudebního jazyka starých klezmerských muzikantů na poli instrumentálního svatebního repertoáru je ale pro Létajícího rabína nejdůležitější. Směšování různých stylů a žánrů je tomuto ansámblu cizí. Kapela absolvovala (od svého založení v roce 2001) mnoho desítek koncertů po celé České republice, na Slovensku, i v dalších zemích Evropy.

Kapela Létající rabín byla založena na podzim roku 2001 ze tří tehdejších studentů a jednoho absolventa Reálného gymnázia v Prostějově. Nový ansámbl si tehdy dal název Klezmer Quartet, k přejmenování na Létající rabín došlo o něco později. Od počátku bylo cílem kapely věnovat se klezmeru. Co však slovo klezmer znamená a jak tuto hudbu uchopit poznávala samozřejmě nová kapela postupně a pomalu. Původní obsazení bylo klarinet ? akordeon ? kytara ? baskytara. Nikdo z kapely nebyl židovského původu, ale mladí a veselí členové ansámblu si hned od počátku dávali židovské pseudonymy podtrhující jejich okouzlení a radost z nově objevené židovské hudby. V roce 2003 nahrála kapela své debutové CD Lebedik un Freylech (vlastní náklad). V roce 2004 se Létající rabín zúčastnil festivalu Ethno 2004 ve švédském Falunu. A v roce 2005 nahrála kapela své druhé CD s názvem Tsuzamen (vlastní náklad). Toto CD obsahovalo i videoklipy židovských tanců, které tancuje prostějovská taneční skupina Rút věnující se však převážně moderním tancům izraelským. Rok 2005 byl pro kapelu rokem zlomovým. Z kapely odešel po rozepřích ohledně dalšího hudebního směřování Šlojme Skálovič, který hrál na elektrickou kytaru a přišla dvojce nových muzikantů: kontrabasista Baruch Auenthal a flétnistka Janele Rosenfeldová (která od počátku s kapelou příležitostně vystupovala jako host). Baskytarista Gimpl Fleischman přešel na akustickou kytaru, kterou však nakonec vyměnil za housle (na které se ?za pochodu? naučil). Létající rabín nastoupil touto změnou cestu, jejímž cílem je oprostit se od cizorodých vlivů jiných žánrů a stylů a soustředit se na hledání autentického hudebního jazyka a zvuku starodávných židovských muzikantů. Dnes má proto ansámbl blíže ke slovu “folklor” nežli “world music”. Létající rabín koncertoval na mnoha místech v Česku a dále také na Slovensku, v Polsku a Švédsku. V roce 2006 zvítězil Létající rabín v soutěžní části hudebního festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. V letech 2006 a 2008 se Létající rabín přihlasil také do soutěže Colours Talents. V obou letech postoupil do finále a získal dvakrát druhé místo.

Web kapely: www.letajicirabin.com

Poslechněte si

  1. Kdybych tak byl Rotschild Létající rabín 4:24
  2. Pozdrav z Jidišlandu (Mangerova doina - Hora Midor - Baj Van) Létající rabín klezmer ensemble 5:31

Jaký máte na Létajícího rabína názor vy? Napište nám do komentářů… Také je nezapomeňte ohodnotit a hlasovat.


JEWISH E-SHOP NEW - 728 x 90

Napsat komentář 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Tvorba webových stránek: Webklient